Cokoli o růžích
LÉČIVÁ RŮŽE
,,Svými ušlechtilými tvary a především omamnou vůní z níž se můžeme těšit od července až do prvních podzimních mrazíků, patří růže ke královnám květin. V zahradách vytváří zajímavé ostrůvky, v plné kráse se vyjímá v každém bytovém interiéru. Okvětní lístky mohou být, ale i jinak užitečné. Sbírají se a suší za suchého počasí a poté z nich můžeme připravit léčivý čaj z růže ( 10 až 15gramů na půl litru vody), který se používá například při průjmu, úplavici, plicním kataru. Odvar je vhodný jako kloktadlo při chronickém zánětu sliznice hrtanu."
===============================================
,,Růže pocházejí z Asie, na Zemi ale existují až čtyřicet miliónů let. Lidé se jimi obklopovali odjakživa – v egyptských hrobech byly nalezeny růžové věnce z roku 170. Šlechtěné růže pocházejí z planých, z nichž nejznámější je růže šípková. Šlechtění současných růží nejvíce ovlivnily růže čínská, galská a vonná. Moderní odrůdy mají barvy od bílé přes smetanovou, žlutou, růžovou, oranžovou, lososovou a červenou až po černou.
Růže se dávají vždy v lichém počtu (dvě jen mrtvému). Je to nejen tradice, ale i praktická zahradnická a aranžérská zkušenost. Lichý počet se totiž snáze váže do kytic.Při nákupu dáváme pozor, zda prodavačka vybírá zdravé, nepříliš rozvité růže. Ještě by měla seříznout stonky, odstranit spodní listy a trny.
Na zahradě stříháme růže výhradně ráno, v době chladu, a co nejdříve je upravíme do kytice, kterou ihned osprchujeme studenou vodou.
Poté, co přineseme kytici růží z květinářství domů, ponoříme ji celou, tak jak je naaranžovaná (samozřejmě bez obalu), do studené vody – ponořeny mají být i květy – a ve vaně ji takto necháme jednu hodinu. Poté kytici z vodní lázně vyjmeme, šetrně z ní vytřepeme vodu a dáme do čisté vázy s čerstvou studenou vodou. Nikdy nenecháváme žádné listy ve vodě, protože urychlují její znečistění a tím i zánik květiny.
Do vázy nedáváme společně různé druhy a barvy růží, protože se navzájem ,,otravují“ (vylučují toxiny). Dáme-li spolu růže různých barev, musíme počítat s tím, že budou mít kratší životnost. Růžím každý den měníme vodu a stonky jim podle potřeby zastřihujeme, nebo je šikmo sestříhneme ostrým nožem.
Růže nestavíme v bytě na místo, kam svítí Slunce. Do těsné blízkosti růží nedáváme mísu s ovocem, protože plody ,,vydechují“etylén, jenž urychluje kvetení. Podobně působí i odkvetlé květy, proto je v kytici pravidelně odstraňujeme."